Özel Medicabil Hastanesi ve KET sağlık kuruluşlarına yönelik olarak bir süredir uyguladıkları Yalın Hastane bilgilendirme toplantısını  Azerbaycan Tıp Üniversitesi Eğitim Cerrahi Kliniğiyle yaptığı anlaşmada 10-11 Nisan 2017'de Azerbaycan Bakü´de gerçekleştirdi.

 

Hastanede düzenlenen törene Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen,  Medicabil Yalın Sağlık Enstitüsü Koordinatörü Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, Kaizen Enstitü Türkiye Koordinatörü Dr. Muhsin Güneşlik, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Geray Geraybeyli, Tedris Cerrahi Kliniği yöneticisi Prof. Dr. Surxay Hadıyev ve Başhekimi Prof. Dr. Rauf Agayev  ile hastane çalışanları katıldı.

 

Bu model yurt dışında da örnek olmalı…

 

Törende konuşan Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen yalın hastane uygulamasının sağlık sunucuları için önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bilgen, “Kaliteli sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması ve bu süreçte verimliliğinin ön plana çıkması amacıyla gerçekleştirilen yalın hastane uygulamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yalın modelin Azerbaycan´daki diğer hastanelere örnek olmasını diliyorum” dedi.

 

Yalın hastanenin bir özveri işi olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgen,  “Bu proje, milletini ve ülkesini sevenlerin yapacağı bir iştir. Aslında toplumumuzun özünde olan bir konudur israfı önlemek, yanlış iş yapmamak, doğruya yönelmek. Yalın hastane uygulamaları adı altında yaptığımız işler de özümüzü ortaya çıkarmaya vesile oldu. Bizler 8 senedir bu işin içindeyiz. Akşamdan sabaha olacak bir iş değil biraz daha sabırlı ve gayretli olmalıyız ve bunu sürdürmeliyiz. Yalın uygulamaları özel hayatımıza ve evimize bile yansıtabilmeliyiz” diye konuştu.

 

Medicabil Yalın Sağlık Enstitü Koordinatörü Prof. Dr. Aysun Yılmazlar ise Özel Medicabil Hastanesi´nde gerçekleştirdikleri Yalın Yolculuk ve bu yolculuk sırasındaki örnek projelerden söz ederek, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Klinikası başta doktor ve hemşireler olmak üzere tüm çalışanlarını yalın sağlık konusunda cesaretlendirme fırsatı buldu ve hastane turu gerçekleştirerek bilgi paylaşımında bulundu.

 

Törende konuşan Azerbaycan Tıp Üniversitesi Tedriz Cerrahi Klinikası Direktörü Prof. Dr. Surxay Hadıyev´de “Yalın sağlık, yalın hastane ve yalın düşünce adını sıkça duyduğumuz ifadeler. Sağlık hizmetinin herhangi bir ayağında değer yaratan işler yapmaktan mutluyuz. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Klinikası olarak yine büyük bir projeye ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz. Bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Program , her iki hastane karşılıklı “Yalın Sağlık” konusundaki çalışmalarını sürdürülmesi temennisi ile sona erdi.