AZERBAYCAN MİMARLIK VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
 
AZERBAYCAN MİMARLIK VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ GENEL BİLGİLER

 

 Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 1920’de açılmış ve eğitim süresi boyunca hem farklı enstitülerin bünyesinde hem de Bakü Politeknik Enstitüsü olarak hizmet vermiştir. Üniversite; 1934 yılından itibaren Bakü Politeknik Enstitüsü’nün bölümü olarak ve 1951 yılından sonra da birçok fakültenin birleşmesiyle eğitim hayatını sürdürmüştür. 1975 yılına gelindiğinde Sovyetler Birliği yönetimi tarafından Azerbaycan’ın ilk yükseköğretim kurumu yapılan Bakü Politeknik Enstitüsü, 1992 yılında önce üniversite haline gelmiş ve 2000 yılından sonra bu üniversite de Haydar Aliyev talimatları doğrultusunda günümüzdeki Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi adıyla eğitim vermeye başlamıştır. Uluslararası işbirlikleri sayesinde birçok yabancı üniversite ile yakın ilişkiler geliştiren Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, kaliteli eğitim programları ve çift ana dal seçenekleriyle dünya çapında tanınan bir eğitim kurumu pozisyonuna gelmiştir.

            50 dönümü bulan kampüsünde; 5 eğitim binası, öğrenci yurdu, birçok sosyal tesis, uygulama ve araştırma laboratuarları bulunan Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi, , yaklaşık geniş arazisiyle kendi başına tabiri caizse “bir öğrenci kentidir.”Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bünyesinde yer alan kütüphane, 450 bin kitaplık arşivi ile “derin bir bilgi deryası” olarak adlandırılmaktadır. Akademik içeriği ile öğrencilerin üst düzeyde araştırma yapmasını sağlayan kütüphane, her geçen gün arşivini daha da genişletmektedir. Dokuz fakülte bünyesinde hizmet veren Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bölümleri, Avrupa standartlarında eğitim programları ile Azerbaycan dışından gelen öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır. Okulun geniş eğitim yelpazesi dahilinde Projelendirme Enstitüsü de bulunmaktadır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi; Ulaştırma Fakültesi, İnşaat Teknolojileri Fakültesi, Yapı – İşletme Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi,  Hazırlık Fakültesi, Yüksek Lisans Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Baraj İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Enerji Dağıtım Sistemleri Fakültesi ile eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

            Azerbaycan İnşaat Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü’nde yapılan çalışmalarla bölümün eğitim kalitesi üst düzeye çıkartılmış ve günümüzde yurtdışından birçok öğrencinin bölüme yoğun ilgi göstermesi sağlanmıştır. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim ile üst düzeyli eğitim programlarına sahip olan Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi, sosyal ve sportif imkanlarıyla da gelişmiş bir üniversitedir. Bünyesinde bir kolej ve liseyi de barındıran Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, ortaöğretim alanında da kapsamlı çalışmalar yapmaktadır.

            Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi; öğrenci kulüpleri, tüm binalarda okuma salonları, bilimsel araştırma merkezi, internet bağlantılı bilgisayar merkezleri, kafeteryalar ve daha da birçok imkanın bulunduğu kampüsü ile öğrencilere farklı aktiviteler sunmaktadır. Sporu da sonuna kadar destekleyen üniversite, bünyesinde geniş sportif faaliyetlerin düzenlendiği spor alanlarına sahiptir.

            Azertürk Yurtdışı Eğitim Merkezi, geniş eğitim ve sosyal imkanlara sahip olan prestijli bir üniversite olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde eğitim alarak iş hayatına uzman bireyler olarak başlamanıza yardımcı olacaktır. En kaliteli, güvenilir ve avantajlı hizmetleri sunma misyonu ile çalışan ve tek yetkili eğitim ofisi kimliğine sahip olan Azertürk Yurtdışı Eğitim Merkezi; yerleşim, danışmanlık, karşılama, kayıt, kabul gibi alanlarda en büyük yardımcınız olacaktır. Azertürk Yurtdışı Eğitim Merkezi ile dünya çapında kabul gören Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ne sorun yaşamadan kayıt olacaksınız. Azertürk Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin deneyimli ekibi, güvenilir hizmetlere uygun bütçeler ile ulaşmanızı sağlamaktadır. Azertürk Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin hizmetleri ve fiyatlarıyla ilgili bilgi almak için bizi arayın.

              ANLAŞMALI OLDUĞU EĞİTİM KURUMLARI
Kazakistan: Mimarlık ve İnşaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarası Uluslar arası Derneği, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi
Özbekistan: Mimarlık ve İnşaat Semerkant Devlet Üniversitesi
Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü, ivan javashkili üniversitesi, Gürcistan Devlet Üniversitesi
Romanya: Bükreş Teknik Üniversitesi 
Ukrayna: Kiev Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Belarus: Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Türkiye: İstanbul Maltepe Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Azerbaycan-Türkiye iş adamları Birliği
Mısır: Kahire Üniversitesi 
İtalya: Floransa Üniversitesi, Romualdo DelBianco Vakfı, La Sapienza Üniversitesi 
Fransa: Monpelye Milli Yüksekokulu, Monpelye 1 Üniversitesi 
Almanya: Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Knauf Pazarlama MMC 
Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi,  Herz Armaturen Gmbh

Fakülte ve Bölümler

Mimarlık Fakültesi: Azerice, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim veren fakültede, inşaat mühendisliği, harita mühendisliği ve mimarlık üzerine eğitim programları bulunmaktadır.

21 profesör, 39 asistan, doçentler ve eğitmenlerle birlikte 267 akademisyen, fakültenin 7 bölümünde görev yapmaktadır.

 

İnşaat Fakültesi: Fakülte, 1920 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü bünyesinde eğitim hayatına başlamıştır. 1930-1934 yıllarında fakülte, Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü olmuş ve 1934 yılından itibaren de Azerbaycan Sanayi Enstitüsü olarak eğitim vermiştir. 1951-1975 yılları arasında dönemde Azerbaycan Politeknik Enstitüsü bünyesine dahil olan fakülte, 1975 yılından 2000’e kadar Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü bölümü olarak hizmetlerini sürdürmüştür. Fakülte, 2000 yılından beri Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi İnşaat Fakültesi olarak eğitim vermektedir.

7 profesör, 38 asistanla birlikte 58 akademisyen, fakültenin 7 bölümünde görev yapmak ve dersler Rusça ve Azerice olarak verilmektedir.

 

Hazırlık Fakültesi: 1 yıllık süre ile yabancı öğrencilere Rusça ve Azerice eğitimi veren fakülte bünyesindeki 3 bölümde; 2 profesör, 17 doçentle birlikte 58 akademisyen görev yapmaktadır.

Bölümler;

Azerbaycan dili ve Pedagojisi 
Rus dili
Genel Hazırlık

 Lisans eğitimini bitiren öğrencilerine İhtisas Fakültesi ile yüksek lisans yapma seçeneği de sunan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, internet ve bilişim teknolojiler ve çeşitli bilgisayar programları eğitimi de vermektedir. Fakülte bünyesinde; Microsoft Office Uygulamaları, Autocad, 3D-MAX, Adobe Programları ve Archicad kursları bulunmaktadır.

 

 

AZERBAYCAN MİMARLIK VE İNŞAAT ÜNİVERSİTESİ 

 

Harita Mühendisliği   
Mimarlık                  
İnşaat Mühendisliği  
 

 

 
Eğitim Dili Azerice, ingilizce ve Rusçadır
 
Lazım Olan Belgeler
12 Fotoğraf 3*4 (Arkaplan Kırmızı)
Lise Diploması Aslı

Sınav Sonuç Belgesi

Sicil Kaydı
Pasaport Fotokopileri (ön.arka ve vize sayfaları)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Sağlık Raporu(hiv raporu dahil)
 
Kayıt Tarihleri : Haziran 25 — Eylül 30
 
NOT: İstenilen Belgeler Azerbaycan Dilinde Tercüme Edilmeli...
 
NOT: Öğrenci bu üniversiteye başlandıgında okul parasının tamamını ödemelidir.